در صورتی که در هرکدام از آزمایشگاههای شهید دکتر فقیهی،مرکز بهداشتی درمانی رودخور،ریزاب،مشکان یا قطرویه آزمایش انجام داده اید با داشتن شماره قبض و کد ملی می توانید جواب آزمایش خود را دریافت نمایید.(  ابتدا در قسمت شهر مرکز بهداشت شهرستان نی ریز سپس درمانگاه را انتخاب نمایید.)

یکی از واحدهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان نی­ریز واحد امور آزمایشگاه­ها می­باشد. این واحد کار نظارت بر کلیه آزمایشگاه­های شهرستان (آزمایشگاه بیمارستان، آزمایشگاه­های مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و آزمایشگاه­های خصوصی) را بر عهده دارد. همچنین بررسی و حل مشکلات، تامین مواد، وسایل و تجهیزات آزمایشگاه­های مراکز بهداشتی و درمانی نیز بر عهده این واحد است.
مرکز بهداشت شهرستان نی­ریز در مجموع دارای 5 آزمایشگاه و یک واحد نمونه گیر می ­باشد که شامل ­ مرکز سلامت جامعه شید دکتر فقیهی شهر نی­ریز و آزمایشگاه­های مراکز مشکان، دهچاه، قطرویه و رودخور ،ریزاب است.  آزمایشگاه­ها در تمام روزهای هفته فعال هستند.
 
آزمایشگاه­ مرکز سلامت جامعه شهید دکتر فقیهی نی­ریز
این آزمایشگاه دارای بخش­های الیزا (آزمایش فریتین جهت افراد تالاسمی و تست هپاتیت B) انگل­شناسی (آزمایش­های مالاریا، سالک و مدفوع)، بیوشیمی (آزمایش­های قند، اوره، کراتینین و چربی شامل تری گلیسرید، کلسترول، HDL و LDLتجزیه ادرار (آزمایش کامل ادرار و تست حاملگی)، خون­شناسی (تعیین گروه خون، اندازه­گیری سرعت رسوب خون و آزمایش CBC شامل اندازه­گیری غلظت خون، شمارش گلبول­های خون و پلاکت)، سرم­شناسی (آزمایش­های حصبه، تب مالت، سفلیس، CRP و RAمواد مخدر (برگ معرفی جهت آزمایش مرفین باید دارای عکس مهردار باشد. جهت انجام آزمایش مرفین از چند روز قبل نباید از داروهای مسکن مثل استامینوفن کدئین استفاده کرد) و میکروب­شناسی (کشت ادرار، کشت مدفوع، وبا و آزمایش نمونه خلط جهت تشخیص سل) می­باشد. در این آزمایشگاه همچنین آزمایش­های الکتروفورز هموگلوبین، هموگلوبین A2 و نمونه­گیری جهت آزمایش­های بیماری­های رفتاری نیز انجام   می­شود.
 
فرایند پذیرش و دریافت جواب آزمایش­ها در مرکز سلامت جامعه شهید دکتر فقیهی
 طبق بخشنامه­ معاونت­های بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز آزمایشگاه مرکز ولی­عصر(عج) مخصوص نمونه­گیری و انجام آزمایش جهت افراد متقاضی ازدواج، آزمایش­های بهداشتی مادران باردار، آزمایش­های مربوط به دریافت پروانه کسب و داوطلبین استخدام، کارت سلامت راننده­ها و آزمایش افراد مبتلا به قند خون است و اولویت نمونه­گیری با این افراد است و آزمایش جهت مراجعین سرپایی بصورت محدود پذیرش می­گردد و این افراد باید به آزمایشگاه­های خصوصی مراجعه نمایند.
ساعت پذیرش بیماران در این آزمایشگاه 45/7 تا 30/9 صبح است و جواب آزمایش­ها بسته به نوع آزمایش از ساعت 11 تا 12 روزهای مقرر به مراجعین داده می­شود.
 
فرآیند کار در آزمایشگاه مرکز سلامت جامعه شهید دکتر فقیهی
1)     مراجعه بیماران به پذیرش آزمایشگاه و ارائه برگ درخواست آزمایش
2)     محاسبه مبلغ آزمایش­ها توسط مسئول پذیرش و راهنمایی مراجعین جهت دریافت قبض از صندوق مرکز
3)     برگشت مراجعه کننده به آزمایشگاه و تحویل قبض به مسئول پذیرش
4)     نمونه­گیری از مراجعین
5)     ارسال هر کدام از نمونه­ها به همراه لیست کاری به بخش مربوطه در آزمایشگاه و شروع به کار پرسنل فنی
6)     تحویل جواب آزمایش­ها توسط پرسنل فنی هر بخش به مسئول پذیرش و جوابدهی
7)     وارد کردن جواب آزمایش­ها به کامپیوتر
8) مراجعه مجدد بیمار به آزمایشگاه در تاریخ مشخص شده بر روی قبض جواب و دریافت جواب (هر کدام از آزمایش­ها تاریخ جواب خاص خود را دارند که در بخش مربوط به هر گروه توضیح داده خواهد شد.)
نحوه مراجعه و دریافت جواب برای زوج­های متقاضی ازدواج
نکته مهم: زوجهای متقاضی ازدواج باید قبل از شروع هر برنامه­ای (تعیین تاریخ ازدواج، خرید ازدواج و...........) ابتدا آزمایش­های مربوطه را انجام دهند تا در صورتی که از هر لحاظ (مثل ناقل تالاسمی بودن)ممانعتی برای ازدواجشان وجود داشت به مشکلی برخورد نکنند.
آزمایش­های ازدواجی شامل:CBC، Hb A2، آزمایش مرفین، هموگلوبین الکتروفورز برای افرادی که Hb A2 آنها مشکل دارد و آزمایش RPR فقط برای داماد
افراد متقاضی ازدواج باید پس از دریافت جواب آزمایش­ها جهت تایید و انجام مراحل بعدی به شبکه بهداشت و درمان، واحد مبارزه با بیماری­ها مراجعه کنند.
 
نکته مهم: مادران باردار برای انجام آزمایش باید ناشتا (صبحانه نخورده) مراجعه کنند.
آزمایش­های دوران بارداری شامل:CBC، گروه خون، اوره، کراتینین، GCT (بسته به درخواست پزشک ممکن است قند خون ناشتا و یا GTT هم انجام شود.)، RPR، آزمایش هپاتیت B، آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار
 
نکته مهم: داوطلبین استخدام برای انجام آزمایش باید ناشتا (صبحانه نخورده) مراجعه کنند و شب قبل از آزمایش هم شام نخورده باشند.
آزمایش­های استخدامی شامل:CBC، تست مرفین، اوره، کراتینین، قند خون ناشتا و چربی خون (تری­گلیسرید و کلسترول)
 
نحوه مراجعه و دریافت جواب برای متقاضیان پروانه کسب
برای مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش­های پروانه کسب ارائه برگ معرفی از واحد بهداشت   حرفه­ای الزامی است.
آزمایش­های استخدامی تمام روزهای هفته انجام می­شود، ولی تاریخ دریافت جواب آزمایش­ها براساس نوع آزمایش درخواستی متفاوت است و در قبض بیمار تاریخ مراجعه برای دریافت جواب قیدمی­گردد.
آزمایش­های پروانه کسب شامل: آزمایش مدفوع، کشت مدفوع، تست مرفین و در بعضی مواقع بنا به درخواست پزشک آزمایش هپاتیت B و RPR
سایر آزمایش­هایی که در مرکز ولی­عصر انجام می­شود:
1)   تست مرفین جهت کارت سلامت رانندگان و منطقه انتظامی (برای هر دو مورد فوق ارائه برگ درخواست از محل مربوطه الزامی است.)
2)   نمونه­گیری جهت آزمایش­های هپاتیت B و HIV از افرادی که از مراکز بهزیستی یا مرکز مشاوره بیماری­های رفتاری (VCT) معرفی می­شوند. آزمایش هپاتیت Bدر خود مرکز انجام می­شود ولی جهت آزمایش HIV سرم فرد به شیراز ارسال می­گردد.
3)     آزمایش سالک: نمونه­گیری از زخم مشکوک به سالک
4)   آزمایش مالاریا: گرفتن خون از فرد مشکوک به مالاریا جهت انجام آزمایش. در ضمن درمورد آزمایش مالاریا لام­های افراد مشکوک به مالاریا که نمونه آنها توسط بهورزها یا کاردان­های بهداشت خانه­های بهداشت و یا مراکز بهداشتی گرفته شده نیز به این مرکز ارسال می­گردد.
5)     آزمایش جهت تشخیص وبا
6)   آزمایش خلط جهت تشخیص سل: در این مورد نمونه­ها خلط افراد مشکوک به سل که توسط بهورزها یا کاردان­های بهداشت خانه­های بهداشت و یا مراکز بهداشتی گرفته شده به مرکز ارسال شده و مورد آزمابش قرار می­گیرد. همچنین بعضی افراد نیز با معرفی پزشک جهت آزمایش سل مراجعه می­کنند. برای هر بیمار معمولاً سه نوبت آزمایش خلط انجام    می­شود. روش صحیح نمونه­گیری خلط در زیر آورده شده.
روش صحيح نمونه­گيرى خلط جهت آزمايش ميكروب سل
 
بيمار گرامى: خلط عبارت است از ترشحات مخاطى، لزج و چسبنده كه به هنگام سرفه از عمق ريه­ها خارج و به حلق مي­رسد كه در زمان بيمارى سل اكثراَ حاوى ميكروب سل مى­باشد.
لطفاَ جهت گرفتن صحيح نمونه خلط طبق مراحل زير عمل كنيد:
1) صبح پس از بيدار شدن از خواب، دهان خود را با آب شستشو دهيد و در يك فضاى باز مثل حياط اقدام به نمونه­گيرى كنيد.
2) در ظرف مخصوص نمونه­ گيرى را باز نموده و در مقابل دهان خود بگيريد. (به هيچ عنوان در هنگام   نمونه­گيرى فردى مقابل شما قرار نگيرد.)
3) سه نفس عميق كشيده و با يك سرفه محكم محتويات خارج شده از عمق ريه­ها را داخل ظرف بريزيد. (دقت كنيد كه نمونه جدار خارجى ظرف را آلوده نكند.)
4) تا حد امكان سعى كنيد با تكرار مرحله قبل حدود يك سوم ظرف از نمونه پر شود. (اين كار ممكن است ربع ساعت وقت شما را بگيرد.)
5) توجه داشته باشيد كه نمونه­اى كه مى­گيريد آب دهان يا ترشح بينى نباشد.
6) در ظرف را محكم بسته و آنرا سريعاَ به آزمايشگاه انتقال دهيد و مواظب باشيد كه در حين انتقال در معرض آفتاب و گرماى شديد قرار نگيرد.
7) در صورتى كه به روش فوق موفق به گرفتن نمونه مناسب نشديد، با تنفس بخار محلول آب نمك ولرم نمونه­گيرى راحت­تر انجام مى­شود.
8) در صورتى كه نمونه شما آب دهان بود و يا به علت خونريزى از لثه يا زخم­هاى دهانى خلط شما به خون آغشته بود، پرسنل آزمايشگاه را در جريان قرار دهيد.
9) هنگام تحويل نمونه به آزمايشگاه، پرسنل مربوطه را در جريان قرار دهيد تا پس از تطبيق مشخصات بيمار با فرم درخواست آزمايش و با راهنمايى آنان نمونه را در محل مخصوص قرار داده و از زمان دريافت جواب آزمايش ساير موارد اطلاع حاصل نماييد.
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-1-14 13:46        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ