صورتجلسه کمیته درون بخشی جامعه ایمن، قلب و عروق و سرطان
16/2/89
پیرو دعوتنامه شماره 2420/1/29/9پ مورخ 15/2/89 شبکه بهداشت و درمان نی ریز جلسه درون بخشی جامعه ایمن ، قلب و عروق و سرطان با حضور کارشناسان ستادی مرکز بهداشت در تاریخ 16/2/89 رأس ساعت 10:30 صبح در محل شبکه بهداشت و درمان برگزار شد.
دکتر ذاکری ، سرپرست شبکه بهداشت و درمان در مورد پیگیری مصوبات جلسات قبل در مورد پرورش آبزیان مطالبی بیان نمود و خواستار پیگیری واحد تغذیه در مورد پی گیری افزایش استخرهای پرورش ماهی با مشارکت جهاد کشاورزی و شیلات شد.
آقای طاهری، مسؤول بیماریهای غیرواگیر ،آخرین وضعیت بروز بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن را بیان نمود به طوریکه 11٪ جمعیت مبتلا به دیابت و 13٪ مبتلا به اختلالات قندی می باشند و طی ده سال آینده بیماریهای قلبی و عروقی دو برابر و سرطان سه برابر افزایش می یابند و بیماری های کلیوی با افزایش عوامل خطر آن طی 5 سال آینده 3 برابر خواهد شد و آخرین اطلاعات طرح ملی مراقبت بیماریهای غیرواگیر در سال 2009 در ایران را شرح داد.
در بخش دیگر در مورد شرح وظایف واحدهای مختلف ستادی در مورد جامعه ایمن ، قلب و عروق و سرطان و اقدامات انجام شده در این زمینه در سال گذشته را به تفصیل بیان کرده و از همکاری مطلوب آن واحد ها تقدیر نمود.
سپس خانم دیده گاه -کارشناس بهداشت روان ، آقای محمودی – کارشناس بهداشت محیط ، خانم نیک منش – کارشناس تغذیه و خانم عزیزی پناه کارشناس بهداشت حرفه ای بخشی از فعالیتهای انجام شده در زمینه جامعه ایمن ، قلب و عروق و سرطان را بیان نمودند.
پس از بحث و تبادل نظر اعضا موارد زیر به تصویب رسید:
1- در خصوص گسترش ورزش همگانی در بین کارمندان شبکه ، مقرر شد یک روز در هفته جهت ورزش همگانی (پیاده روی و کوهنوردی) توسط روابط عمومی شبکه برنامه ریزی شود.
2- واحد تغذیه با مشارکت جهاد کشاورزی و شیلات طبق مصوبات کمیته قلب و عروق 22/10/88 برنامه گسترش پرورش آبزیان شهرستان را پی گیری نماید و گزارشی از اقدامات انجام شده دراین زمینه را به کمیته قلب و عروق ارسال نماید.
3- در خصوص تشکیل کمیته بین بخشی قلب و عروق و سرطان توسط دبیرخانه – واحد بیماریهای غیرواگیر – در سال جاری برنامه ریزی شود.
4- کمیته فعالیت بدنی با همکاری واحد بیماریهای غیرواگیر ، کمیته تغذیه سالم با همکاری واحد تغذیه ، کمیته دخانیات با همکاری واحد بهداشت محیط و کمیته استرس با همکاری واحد بهداشت روان در راستای برنامه قلب و عروق و سرطان در سال جاری با برنامه ریزی فعال گردد.
5- کارشناس جلب مشارکت مردمی در مورد اجرای برنامه های آموزشی رابطین متخصص ، داوطلبین سلامت و عشایر در مورد برنامه قلب و عروق و سرطان با هماهنگی واحد بیماری های غیرواگیر اقدام نماید.
6-    درخصوص تأمین پزشک کلینیک ترک سیگار هماهنگی لازم توسط ریاست شبکه به عمل آید.
7-    کلیه واحدهای ستادی براساس شرح وظایف مصوب نسبت به پیگیری فعالیت های زیر اقدام نمایند.
واحد بهداشت حرفه ای
-    در خصوص آموزش کارگران و کشاورزان در زمینه بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان و بهسازی محیط به منظور کاهش مواجهه با گرد و غبار هماهنگی های لازم را به عمل آورد.
-    نسبت به پیگیری تشکیل جلسات کمیته ایمنی کار و تدوین برنامه عملیاتی در سال جاری و تجزیه و تحلیل و ارائه گزارش بروز حوادث در محیط کار در سال 1388 اقدامات لازم را به عمل آورد.
واحد بهداشت خانواده
-    در زمینه اطلاع رسانی به زنان خانه دار و واجد شرایط و سالمندان در زمینه پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان و حوادث برنامه ریزی نماید.
-        در زمینه کاهش بروز حوادث در کودکان و سالمندان در سال جاری برنامه ریزی نماید.
واحد تغذیه:
-    در زمینه ساماندهی بوفه مدارس و سالم سازی غذاهای ارائه شده در رستورانها و آموزش دانش آموزان و دانشجویان در زمینه تغذیه سالم و افزایش دسترسی فیزیکی به ماهی  و سبزی برنامه ریزی نماید.
واحد بهداشت مدارس :
-    با همکاری واحد تغذیه ، بیماریهای غیرواگیر و آموزش و پرورش مناطق نی ریز و آباده طشک در خصوص کاهش عوامل خطر بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان در مدارس  و پیشگیری از حوادث برنامه ریزی نماید.
-        باهمکاری آموزش و پرورش مناطق نی ریز و آباده طشک نسبت به فعال سازی ورزش صبحگاهی در دانش آموزان اقدام نماید.
-    باهمکاری آموزش و پرورش مناطق نی ریز و آباده طشک نسبت به جمع آوری و تجزیه و تحلیل آمار سوانح و حوادث در مدارس در سال 1388و ارائه گزارش نهایی به دبیرخانه جامعه ایمن اقدام نماید.
واحد بهداشت محیط :
-        در مورد کاهش مصرف سیگار و سایر دخانیات و ترک دخانیات هماهنگی های لازم را به عمل آورد.
-        در مورد افزایش ایمنی صنوف و اماکن عمومی در راستای برنامه جامعه ایمن و براساس شاخص های ایمنی مورد نظر اقدام نماید.
واحد بهداشت روان
-    نسبت به فعال سازی کمیته پیشگیری از خودکشی در راستای برنامه جامعه ایمن و کمیته استرس در راستای برنامه قلب و عروق و سرطان  و تجزیه و تحلیل آمار بروز خودکشی در سال 1388 بر اساس فرم تدوین شده اقدام نماید.
واحد آموزش سلامت:
-    با توجه به روند افزایشی بیماری های غیرواگیر در جامعه ، نسبت به قرار گرفتن بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان و حوادث جزء ده اولویت آموزشی برنامه مبتنی بر شواهد کلیه مراکز بهداشتی و درمانی، پایگاههای بهداشتی و خانه های بهداشت اقدام نماید.
روابط عمومی:
-    با حضور در کلیه جلسات و برنامه ها نسبت به مستندسازی فعالیتها واطلاع رسانی فعالیت های انجام شده به مردم و ادارات اقدام نماید .
واحد توسعه شبکه و ارتقاء سلامت
-    نسبت به جلب همکاری و مشارکت کلیه سطوح بهداشتی در زمینه پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان و حوادث اقدام نماید.
 
واحد جلب مشارکت های مردمی:
براساس برنامه عملیاتی تدوین شده در زمینه افزایش مشارکت مردم در برنامه جامعه ایمن و آموزش عموم مردم در زمینه پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان و حوادث اقدام نماید.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-5-24 13:57        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ