صورتجلسه کارگروه جامعه ایمن شهرستان نی ریز
3/6/89
جلسه کارگروه جامعه ایمن شهرستان در تاریخ 3/6/89ساعت 9 صبح در محل فرمانداری برگزار گردید.
پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید ، آقای کاظمی ، کارشناس مسؤول سیاسی و اجتماعی فرمانداری ، ضمن عرض خیرمقدم ، دستور کار جلسه را ارائه نمود و خواستار مشارکت بخشداران و شهرداران تابعه در کاهش سوانح ترافیکی بخش ها شد.
آقای دکتر ذاکری، سرپرست شبکه بهداشت و درمان ، پیشنهاد حضور مدیران استانی بویژه مخابرات ، برق ، استانداری و راه و ترابری در شهرستان ، جهت حل مشکلات تأمین اعتبار روشنایی معابر جدید الاحداث و جابجایی تأسیسات معابر اصلاحی و ... را داد.
آقای طاهری، مسؤول بیماریهای غیرواگیرمرکز بهداشت، اقدامات انجام شده در مورد مصوبات جلسه 16/4/89 کارگروه جامعه ایمن را بیان نمود .
در بخشی دیگر وضعیت بروز حوادث شهرستان در 4 ماهه اول سال 89 را به تفصیل شرح داد .در این زمینه تعداد مصدومین حوادث خودروسواران 75٪ و خودکشی 19٪ نسبت به مدت مشابه سال 88 روند افزایشی را نشان می دهد.
تعداد مصدومین حوادث موتورسواران به میزان 35 ٪ ، سقوط 23٪ ، خشونت 9٪ روند کاهش را نشان می دهد.
میزان مرگ و میر حوادث ترافیکی خودروسواران 2 برابر ، مرگ و میر عابرین پیاده 5/3 برابر افزایش یافته است و دلایل بروز مرگ و میر حوادث خودروسوار 47 ٪ انحراف از مسیر و 35٪ برخورد با خودرو می باشد
علت مرگ عابرین پیاده شامل 6/66 ٪ برخورد با خودرو ، 11٪ برخورد با موتورسیکلت و 11٪ برخورد با کامیون بوده است. در مجموع 44٪ مرگ و میر در خارج از شهرستان و 56٪ از مرگ ها در داخل شهرستان بروز کرده است و ایشان خواستار مشارکتاعضاء در تأمین منابع مالی آموزش بویژه شهرداری ، شورای اسلامی شهر و سایر نهادهاشد.
سروان مظفری، معاون پلیس راه نی ریز ، اقدامات انجام شده در مورد برنامه های آموزشی پلیس راه را بیان نمود.
آقای مهندس ملاحسینی ، شهردار نی ریز ، مشکلات عدم تأمین اعتبار روشنایی معابر شهر نی ریز و مشکل توقف تاکسی ها در ایستگاههای میدان اصلی شهر و راه اندازی پمپ گاز که مشکل تأمین سوخت تاکسی های گازسوز مرتفع شده را مطرح نمود و خواستار طرح ساماندهی عبور و مرور ویژه معابر شهر نی ریز بویژه تاکسی ها شد.
سروان گشتاسبی ، رئیس پلیس راهور نی ریز ، با اشاره به روند افزایش فروش بی رویه موتورسیکلت بدون پیش پرداخت قسط خواستار برخورد جدی مسؤولین شهرستانی ، استانی و کشوری با این معضل شد و در بخشی دیگر فعالیت های آموزشی در دست اقدام را بیان نمود.
آقای خالقداری، رئیس بنیاد مسکن شهرستان نی ریز، خواستار مشارکت تمام اعضاء در برنامه های آموزشی پیشگیری از سوانح ترافیکی شد.
آقای مسجودی، رئیس اداره کار ، خواستار ادامه پیگیری منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت از ابتدای سال تحصیلی جاری شد.
پس از بحث و تبادل نظر اعضا موارد زیر به تصویب رسید:
1- فرمانداری درمورد برگزاری جلسه در استانداری فارس با حضور مدیران کل استانی بویژه مخابرات ، برق ، راه و ترابری و ... با اعضاء جامعه ایمن شهرستان نی ریز در خصوص تأمین اعتبار روشنایی معابر و سایر موارد با معاونت عمرانی استانداری هماهنگی لازم را به عمل آورد.
2- با توجه به روند رو به افزایش حوادث ترافیکی در مناطق روستایی از بخشداران و شهرداران مشکان ، قطرویه و آباده طشک در جلسات بعدی جامعه ایمن توسط دبیرخانه دعوت به عمل آید.
3- گزارش بروز حوادث شهرستان توسط دبیرخانه به بخشداران تابعه انعکاس داده شود تا در برنامه ریزی پیشگیری از حوادث در بخش ها مورد استفاده قرار گیرد.
4- با توجه به تجمع تاکسی ها در میدان 15 خرداد و مشکلات متعدد بروز حوادث و عبور و مرور سایر وسایل نقلیه دیگر مقرر شد توقف کلیه تاکسی ها و مینی بوس ها در تمکام ایستگاههای سطح شهر از مورخ 10/6/89 به بعد ممنوع شود و اطلاع رسانی مناسب به رانندگان و همشهریان از طریق دبیرخانه ، راهنمایی و رانندگی و شهرداری انجام گیرد.
5-  به منظور جلوگیری از سوانح و حوادث در معابر عمومی و مشکلات ترافیکی آن  مقرر شد توسط سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان مجوز برگزاری مراسم مذهبی در معابر عمومی داده نشود و مراسم مذهبی و اعیاد در مکانهای امن برگزار شود.
6-  با توجه به فرصت یک ماهه تا بازگشایی مدارس مقرر شد آموزش و پرورش شهرستان نی ریز در مورد منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت در مدارس بسترسازی مناسب را شامل توجیه مدیران مدارس و والدین در هنگام ثبت نام دانش آموزان ، تهیه سرویس عمومی ایاب و ذهاب برای دانش آموزان و سایر موارد را قبل از بازگشایی مدارس آماده نمایند.
7- راهنمایی و رانندگی با همکاری شهرداری ظرف مدت یک هفته طرح ساماندهی معابر و عبور و مرور ویژه معابری که نیاز به یک طرفه شدن دارند را آماده نماید تا قبل از مهرماه جاری مورد تصویب و اجرا قرار گیرد.
8- تمام اعضاء کارگروه جامعه ایمن از امکانات موجود خود برای اجرای برنامه های آموزشی پیشگیری از سوانح و حوادث بویژه حوادث ترافیکی اقدام نمایند و گزارشی از برنامه های آموزشی در دست اقدام را در جلسه آتی مطرح نمایند.
9- نمایندگان راهنمایی و رانندگی ، شبکه بهداشت و درمان ، مخابرات ، فرمانداری با حضور در محل کوچه جنب بیمارستان شهداء نسبت به بررسی رفع مشکلات اصلاح نقطه حادثه خیز کوچه جنب بیمارستان شهداء اقدام نمایند.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-5-24 13:56        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ