صورتجلسه کارگروه جامعه ایمن شهرستان نی ریز
17/6/89
(ساماندهی طرح ارتقاء ایمنی موتورسواران)
جلسه کارگروه جامعه ایمن شهرستان در تاریخ 17/6/89 ساعت 11 صبح  با حضور اعضا در محل فرمانداری برگزار گردید.
پس از تلاوت ایاتی از کلام ا... مجید ، آقای مهندس حسینی فرماندار شهرستان ضمن عرض خیر مقدم در خصوص اثرات مصوبات کارگروه جامعه ایمن در زندگی مردم شهرستان که این مصوبات باید بتوانند وضعیت ایمنی مطلوب جامعه را ارتقاء دهند ولی یکی از مشکلات فعلی ما در حوزه ترافیک مربوط به حوادث موتورسواران می باشد که در این زمینه مردم ابراز نگرانی می کنند و خواستار ساماندهی وضعیت ایمنی موتورسواران می باشند و ایشان افزود به مدت 10 روز در سطح جامعه بطور وسیع درمورد مشکلات حوادث موتورسواران و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی بویژه استفاده از کلاه ایمنی اطلاع رسانی مناسب توسط راهنمایی و رانندگی ، پلیس راه و دبیرخانه جامعه ایمن با همکاری اعضاء صورت گیرد و بعد از 10 روز طبق مقررات و قانون با موتورسواران متخلف برخورد شود .
ایشان در بخشی دیگر تأکید بر اجرای طرح کامل منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت در مدارس و استفاده کارمندان موتورسوار از کلاه ایمنی شد و درخصوص نظارت بر این طرح خواستار تشکیل تیم ارزیابی متشکل از راهنمایی و رانندگی ، شبکه بهداشت و درمان و فرمانداری جهت بازدید از مدارس ، ادارات و معابر در این زمینه شد .
آقای دکتر ذاکری رئیس شبکه بهداشت و درمان جنبه های روانی حوادث ناشی از موتورسواری را بیان نمود و خواستار همکاری مسئولین ذیربط در این زمینه شد .
آقای طاهری مسئول بیماریهای غیرواگیر وضعیت بروز حوادث ناشی از موتورسیکلت در شهرستان در 5 ماهه 89 را بیان نمود و راهکارهای اجرای کاهش سوانح موتورسواری را برشمرد .
آقای معصومی رئیس اداره بازرگانی شهرستان در مورد کاهش سوانح موتورسواران پیشنهاد استفاده از دوچرخه و راه اندازی پیست موتورسواری را دادند
آقای میثمیان ، معاون مالی آموزش و پرورش نی ریز ، درمورد کاهش سوانح موتورسواران اقدامات آموزش و پرورش در مورد اعطای وام به کارمندان بخش اداری آموزش و پرورش برای تهیه دوچرخه و فعالیت های انجام شده در سال تحصیلی گذشته در مورد منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت را بیان نمود و پیشنهاد تهیه بسته های آموزشی برای افراد متقاضی اخذ گواهینامه موتورسیکلت توسط راهنمایی و رانندگی شد .
آقای اله یار رئیس جمعیت هلال احمر درمورد استفاده مستمر از کلاه ایمنی خواستار اجرای قوانین بطور مستمر و فراگیر برای تمام افراد جامعه شدند .
آقای آزاد نماینده نیروی انتظامی بیان نمود با توجه به اینکه بخش عمده ای از بروز سوانح موتورسواری مربوط به جوانان و نوجوانان مدارس می باشد خواستار مشارکت جدی آموزش و پرورش در این زمینه شدند .
سروان گشتاسبی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی درمورد مشکلات حوادث موتورسواران و نحوه همکاری ارگانهای ذیربط در این زمینه مطالبی بیان نمود و خواستار مشارکت جدی نهادهای فرهنگی مانند آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات اسلامی در این زمینه شد .
 
پس از بحث و تبادل نظر ، موارد زیر به تصویب رسید:
1- مقرر شد از تاریخ 22/6/89 الی 31/6/89 درخصوص ارتقاء ایمنی موتورسواران شهرستان اطلاع رسانی مناسب در سطح جامعه و ادارات شهرستان توسط دبیرخانه جامعه ایمن ، پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه با همکاری اعضای کارگروه جامعه ایمن شهرستان بعمل آید .
2- تراکت های آموزشی مناسب درمورد رعایت نکات ایمنی موتورسواران و جامعه ایمن برای اقشار مختلف جامعه توسط دبیرخانه و پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه آماده گردد .
3- تراکت های آموزشی و هشدارهای رعایت نکات ایمنی موتورسواران توسط مجمع امور صنفی به تمام اصناف جهت نصب در پشت مغازه محل کار ، سازمان تبلیغات جهت ارسال به ائمه جماعات در مساجد ، آموزش و پرورش جهت ارسال به مدارس ، مجتمع سنگبری جهت ارسال به کارخانه های سنگبری و تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی جهت اطلاع رسانی به کارمندان تحت پوشش انجام گیرد .
4- با توجه به اهمیت پیشگیری از سوانح موتورسواران فرمانداری به تمام رؤسای ادارات ابلاغ نماید که کارکنان تحت پوشش موظف به استفاده از کلاه ایمنی شوند و رؤسای ادارات موظفند نظارت مناسب و مستمر را در این زمینه داشته و درصورت استفاده نکردن از کلاه ایمنی تذکر لازم به آنان داده شود ( مسئول پیگیری و مکاتبه با مسؤولین ادارات آقای کاظمی ، كارشناس مسئول سیاسی و اجتماعی فرمانداری ، تعیین شد ) .
5- آموزش و پرورش نامه هشداردهنده منع رفت آمد دانش آموزان پسر به مدارس با موتورسیکلت را به تمام اولیاء مدارس پسرانه و مدیران مدارس ارسال نماید و سرویس عمومی ایاب و ذهاب دانش آموزان قبل از بازگشایی مدارس برای آنان آماده گردد .
6- مقرر شد بمنظور الگوسازی و ارتقاء فرهنگ ایمنی موتورسواری در مدارس ، مدیران و معلمانی که موتورسیکلت دارند علاوه بر آموزش به دانش آموزان هنگام استفاده از موتورسیکلت خود از کلاه ایمنی استفاده کنند و آموزش و پرورش در این زمینه به مدیران و معلمان این موضوع مهم را ابلاغ نماید .
7- آموزش و پرورش شهرستان لیست مدارس پسرانه با ذکر نام مدیر ، آدرس و شماره تلفن را به دبیرخانه جامعه ایمن اعلام نماید تا مدارس در مورد طرح ارتقاء ایمنی موتورسواران و وضعیت اجرای طرح منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت درطول سال تحصیلی مورد ارزیابی قرار گیرند و گزارش وضعیت اجرای این طرح به مدیریت آموزش و پرورش و فرمانداری ارسال گردد .
8- راهنمایی و رانندگی و پلیس راه با همکاری سایر اعضاء کارگروه جامعه ایمن به مدت 10 روز تراکت و پیام های هشدار دهنده را به راکبین موتورسیکلت در سطح شهر و جاده ها تحویل دهند و بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی بویژه استفاده از کلاه ایمنی تأکید نمایند .
9- تیم ارزیابی درمورد ساماندهی ارتقاء ایمنی موتورسواران شهرستان متشکل از راهنمایی و رانندگی ، شبکه بهداشت و درمان (رئیس شبکه) ، فرمانداری (آقای کاظمی) به سرپرستی آقای طاهری كارشناس مسئول بیماریهای غیرواگیر تشکیل شود . تیم ارزیابی در طول سال تحصیلی از مدارس و ادارات  و سطح شهر و جاده ها بازدید بعمل آورند و گزارشی از وضعیت اجرای طرح ارتقاء ایمنی موتورسواران به فرمانداری شهرستان و کارگروه جامعه ایمن اعلام نمایند .
10- نشست مشترکی درمورد نحوه اجرای طرح ساماندهی ارتقاء ایمنی موتورسواران شهرستان با امام جمعه محترم شهر نی ریز و حجه الاسلام فال اسیری با حضور راهنمایی و رانندگی ، پلیس راه و شبکه بهداشت و درمان برگزار گردد .
11- فرمانداری به تمام رؤسای ادارات مکاتبه نماید تا درخصوص رفع توقیف موتورسیکلت های متخلف قبل از موعد رفع توقیف برای هیچ شخصی یا کارکنان ادارات با راهنمایی و رانندگی و پلیس راه مکاتبه و صحبت نکنند . (مسئول پیگیری و مکاتبه با ادارات در این زمینه آقای کاظمی كارشناس مسئول سیاسی و اجتماعی تعیین شد) .
12- در تابلوهای شهر نی ریز بنرهایی با عنوان استفاده موتورسواران از کلاه ایمنی ورعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و  مهلت مقرر درمورد رعایت نکات ایمنی موتورسواری و توقیف موتورسیکلت متخلف و جریمه آن توسط دبیرخانه با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی ، پلیس راه ، شهرداری و شورای شهر نصب گردد .
13- در جلسه آتی کارگروه جامعه ایمن گزارش اقدامات انجام شده در مورد پیست موتورسواری توسط اداره تربیت بدنی و مشکلات اجرای آن ارائه گردد .
14- جلسه ای درخصوص ساماندهی وضعیت عبور و مرور در خیابان های شهر نی ریز و یک طرفه شدن خیابان های منشعب به میدان 15 خرداد و ... با حضور شهرداری ، نماینده فرمانداری ، راهنمایی و رانندگی و دبیرخانه جامعه ایمن ظرف یک هفته آینده برگزار گردد و عبور و مرور ویژه در معابر اصلی از مهرماه اجرا گردد.
15- راهنمایی و رانندگی و پلیس راه با توجه به پرسنل موجود طوری برنامه ریزی نمایند که از تمام نقاط شهر نی ریز و جاده های حوزه شهرستان گشت زنی مناسب را به عمل آورند.
16- جلسات توجیهی در مورد پلیس مدارس و طرح ساماندهی ارتقاء ایمنی موتورسواران و منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت با مدیران مدارس و دانش آموزان عضو پلیس مدرسه توسط راهنمایی و رانندگی ، آموزش و پرورش و پلیس راه برگزار گردد.
17- با توجه به اینکه صدور بعضی از احکام دادگستری و شورای حل اختلاف شهرستان برای موتورسواران متخلف بازدارنده نیست ، دادگستری شهرستان شدیدترین احکام را در مورد موتورسواران متخلف طبق مقررات صادر نماید تا ازتردد موتورسواران متخلف جلوگیری شود . (هماهنگی های لازم جهت اجرای این مصوبه توسط آقای کاظمی ، کارشناس مسؤول سیاسی واجتماعی فرمانداری با دادگستری صورت گیرد.)
18- مقرر شد بعد از اطلاع رسانی مناسب در مورد ساماندهی و ارتقاء ایمنی موتورسواران به مدت 10 روز ، از تاریخ 1/7/89 با موتورسواران متخلف طبق مقررات برخورد شود.
19- با توجه به ورود موتورسیکلتهای 50 سی سی کوچک در فروشگاههای موتورسیکلت شهرستان و استفاده کودکان از این موتورسیکلت ها در معابر و بروز متعدد حوادث موتورسواری برای کودکان با استانداری و دانشگاه علوم پزشکی در خصوص عواقب استفاده از اینگونه موتورسیکلتها در معابر توسط دبیرخانه جامعه ایمن مکاتبه گردد.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-5-24 13:55        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ