صورتجلسه کارگروه جامعه ایمن شهرستان نی ریز
21/2/90
 
جلسه کارگروه جامعه ایمن شهرستان با حضور اعضاء در تاریخ 21/2/90 رأس ساعت 10 صبح در محل فرمانداری برگزار گردید.
پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم آقای هدایت ، معاون فرماندار، ضمن عرض خیر مقدم اهداف جامعه ایمن شهرستان را در سال 90 در بخش های مختلف بیان نمود در این زمینه با توجه به سال جهاد اقتصادی ، برقراری امنیت و تحقق سلامت ضروری است و کارگروه جامعه ایمن شهرستان در زمینه های مختلف به ویژه ایمنی جاده های شهرستان ، پیشگیری از آسیب های روانی و خودکشی ، ایمنی منازل در زمینه پیشگیری از زلزله ، امداد و نجات و آتش نشانی ، پیشگیری از مسمومیتها ی غذایی و حوادث محیط کار ، فعال شدن کمیته جامعه ایمن در بخش ها توسط بخشداران و شهرداران و پیشگیری از حوادث ترافیکی برنامه ریزی و فعالیت نمایند.
آقای طاهری، مسؤول بیماریهای غیرواگیر مرکز بهداشت، گزارشی از وضعیت حوادث شهرستان در سال 89 ارائه نمود . در این خصوص تعداد مصدومین حوادث موتورسوار در مقایسه با سال 88 ، 2/11 درصد و مرگ و میر آن 41درصد کاهش داشته است ولی تعداد مصدومین خودرو سوار 4/13 درصد افزایش و میزان مرگ آن در حوزه شهرستان 7/37 درصد کاهش داشته است در حالیکه میزان مرگ و میر عابرین پیاده افزایش یافته است که به عنوان یک اولویت مهم پیشگیری در سال جاری پیگیری شود.
تعداد مصدومین حوادث در منزل 25 درصد، مدرسه 4/18 درصد ، کوچه و خیابان 2/12 درصد و محل کار 8/10 درصد کاهش داشته است. ایشان در بخشی دیگر گزارش اجرای مصوبات جلسات قبل را ارائه نمود.
آقای فرج زاده ، مسؤول تاکسیرانی ، آمادگی تاکسیرانی در مورد تهیه برچسب های سرویس مدارس با همکاری آموزش و پرورش در سال آینده را اعلام نمود.
آقای دوزنده ، سرپرست اداره کار و امور اجتماعی ، فعالیت های انجام شده در راستای پیشگیری از سوانح محیط کار را ارائه نمود که در این زمینه در حین بازدید از کارکاهها آموزش های لازم به کارگران و کارفرمایان داده می شود.
آقای کاظم زاده ، نماینده پلیس راهنمایی و رانندگی در مورد کاهش حوادث عابرین پیاده بیان نمود نصب سرعت گیر در بلوار شهید زردشت ، ولی عصر ، بلوار استقلال و ... تأثیر بسزایی در کاهش سوانح دارد.
پس از بحث و تبادل نظر اعضا موارد زیر به تصویب رسید:
1- کمیته جامعه ایمن در سطح بخش ها در سال جاری به ریاست بخشداران و با محوریت حضور شهرداران فعال گردد و در جلسات آینده کارگروه از شهرداران و بخشداران جهت شرکت در جلسه دعوت به عمل آید.
2- در جلسه آینده کارگروه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی آئین نامه جدید راهنمایی و رانندگی برای اعضاء کارگروه ارائه گردد و اطلاع رسانی مناسب به تمام ادارات و سطح جامعه از طریق ارسال پمفلت انجام گیرد.
3- تاکسیرانی شهرداری با همکاری آموزش و پرورش نسبت به آماده سازی برچسب های شناسایی خودروهای سرویس مدارس  تا قبل از شروع سال تحصیلی آینده اقدام نمایند.
4- اداره کار و امور اجتماعی با همکاری شبکه بهداشت و درمان نسبت به فعال سازی کمیته تخصصی محیط کار اقدام نمایند و لیست کارگاههایی را که در وضعیت بحرانی از نظر بروز حوادث می باشند  ، به فرمانداری اعلام نمایند.
5- اداره بیمه تأمین اجتماعی ، آمارهای بروز حوادث محیط کار را به طور ماهیانه به اداره کار و شبکه بهداشت و درمان ارسال نماید.
6- آموزش و پرورش شهرستان نسبت به برگزاری جلسات هماهنگی با نهادهای ذی ربط در خصوص تهیه سرویس برای مدارس شهر نی ریز و حومه اقدام نمایند تا مشکلات طرح منع استفاده دانش آموزان از موتورسیکلت تا شروع سال تحصیلی آینده مرتفع گردد و در جلسه آینده گزارشی از نحوه پیشرفت فعالیت ها توسط آموزش و پرورش ارائه گردد.
7- مقرر شد اداره بهزیستی با همکاری فرمانداری در جلسه شورای اداری شهرستان با حضور کارشناس فنی آن اداره در مورد ساخت  رمپ های تردد معلولین و جانبازان مسؤولین ادارات شهرستان را توجیه نمایند.
8- شهرداری و شورای شهر نسبت به نصب سرعت گیر در بلوار ولی عصر (روبروی مدرسه 15 خرداد) ، خیابان طالقانی (روبروی مدرسه حضرت مریم ) و بلوار شهید زردشت اقدام نمایند.
9- شهرداری و شورای اسلامی نسبت به حذف سه جزیره میانی واقع در خیابان تختی و تبدیل آن به یک میدان و اصلاح هندسی خیابان های مجاور جزیره ها برنامه ریزی و اقدام نمایند.
 10-راهنمایی و رانندگی و دبیرخانه جامعه ایمن با همکاری سایر اعضاء اطلاع رسانی مناسب در زمینه افزایش ارتقاء فرهنگ ترافیکی رانندگان خودرو ، موتورسواران در زمینه رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی ویژه عابرین پیاده در طول سال جاری انجام گیرد.
 11- اداره بهزیستی با همکاری شبکه بهداشت و درمان اطلاع رسانی مناسب را در زمینه پیشگیری از موارد خودکشی برای گروههای در معرض خطر در دانشگاهها و مدارس و والدین آنها به عمل آورند.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-5-20 18:57        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ