10 فرمان براي شير دادن
1 - فورا شير بدهيد. در شروع شيردهي به محض گريه نوزاد به او شير بدهيد. تاخير در شيردهي ممكن است موجب بدخلقي نوزاد شود.
2 -راحت باشيد. براي جلوگيري از كمردرد، در حين شيردهي به جلو يا پايين خم نشويد. در يك صندلي كه پشتي راحتي داشته باشد نشسته و تكيه دهيد. روش ديگر اين است كه در حالي كه كودكتان را به پهلو خوابانده و صورت او را در امتداد سينه خود قرار داده‌ايد، خود نيز به پهلو دراز بكشيد.
3- لباس‌هاي گشاد بپوشيد. اغلب مادران ترجيح مي‌دهند لباس‌هاي آنها گشاد و در جلوي سينه داراي دكمه باشد كه بتوانند به راحتي و فورا شير بدهند.
4- به كودك زنگ تفريح بدهيد. به ياد داشته باشيد شيردهي علاوه بر اهميت غذايي، آرامش‌بخش است. كودك شما ممكن است لحظاتي براي استراحت مكيدن پستان را رها كند، به شما خيره شود يا به اطراف اتاق نگاه كند. اين اتفاق يك زنگ تفريح است و مشكلي در تغذيه با شير محسوب نمي‌شود.
5- عجله نكنيد. در عوض به شيردهي به‌عنوان زماني براي آرامش و لذت بردن از لحظاتي كه با كودك خود هستيد، بنگريد.
6- هر دو سينه را به كودك تعارف كنيد. به زماني كه شيردهي از هر سينه طول مي‌كشد، توجه نكنيد. از اولين پستان تا جايي كه احساس كنيد نرم و تخليه شده است شير بدهيد. اجازه دهيد كودك آروغ برند و سپس پستان ديگر را در دهان او قرار دهيد. اگر هنوز گرسنه باشد از اين پستان نيز تا حد لزوم شير خواهد خورد وگرنه، سير شده و به خواب مي‌رود.
7- نوشيدني‌هاي كافئين‌دار زياد ننوشيد. مصرف كافئين بيش از حد موجب تحريك‌پذيري بعضي از كودكان مي‌شود. در عوض مي‌توانيد از نوشيدني‌هاي بدون كافئين بيشتر استفاده كنيد.
8- سيگار نكشيد و الكل ننوشيد. براي سلامتي شما و كودكتان بسيار مهم است كه از سيگاركشيدن و حتي در محيط پر دود سيگاري‌ها تنفس‌كردن، خودداري كنيد. الكل نيز مي‌تواند از طريق شير به كودك منتقل شود.
9- تا مي‌‌توانيد از مصرف داروها بپرهيزيد. قبل از مصرف هر داروي بدون نسخه و قبل از پيچيدن هر نسخه‌اي با پزشك خود مشورت كنيد.
10- به چيزي كه مي‌خوريد، توجه كنيد. اگر مي‌بينيد كودك شما نسبت به موادي در رژيم غذايي شما احساس ناراحتي مي‌كند مثلا هر وقت غذاي خاصي مي‌خوريد، كودكتان دچار اسهال يا كهير مي‌شود غذاي مورد نظر را حذف كنيد و اثر حذف آن را بر كودكتان بررسي كنيد. 
 برگرفته از هفته نامه سلامت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-4-30 8:46        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ