pidیا بیماری التهابی لگن در زنان
بهعفونت قسمت فوقانی دستگاه ژنیتال ( دستگاه تناسلی زنان ) یعنی اندومتر به بالاگفته می شود و ممکن است یک یا چند قمست از نواحی ذیلرا درگیر کند : اندومتریوم غشا داخلی رحم) ، لوله های رحمی، تخمدان ها، دیواره رحم، سروز رحم و لیگامانهای پهنو صفاق لگنی
از آنجایی که در حدود 99% موارد ، میکروب از راه سرویکس ( دهانه رحم ) به قسمت های فوقانی ( بالایی ) ژنیتال ( منطقه رحمی ، بعد از دهانه رحم ) و عفونت ایجاد می کند اصولا التهاب لولههای رحمی (سالپنژیت) و غشا داخلی رحم (اندومتریت) تقریبا اجزا ثابت التهاب لگنی ( PID ) به حساب می آیند و التهاب لوله های رحمی مشخص ترین و شایعترین جز بیماری هایالتهاب لگنی می باشد. سالانه تعداد زیادی از زنان و دختران به فعالیت جنسیبالا به این بیماری مبتلا می شوند
همانطور که گفته شد حدود 99 درصد ابتلابه بیماری التهابی لگن ناشی از انتقال میکروب از طریق واژن به رحم و قسمتهای بالاتراست و از این میزان حدود 90 درصد از طریق نزدیکی صورت گرفته است و 9 درصد نیز ازطریق هیستروسالپنژوگرافی ( عکس برداری از رحم و لوله های رحمی " فالوپ" ) ، گذاشتنآی یو دی ، اتساع( گشاد شدن) گردن رحم و ... ، و همچنین 1 درصد موارد بیماری هایالتهابی لگنی ناشی از انتقال میکروب از مناطق دیگر شکم نظیر آپاندیسیت سوراخ شده وآبسه های داخل شکمی و دیورتیکولیت ( التهاب در کیسه و دیورتیکول های روده بزرگ .
عوامل خطر ساز و مستعد کننده بیماری التهابی لگن :
·        سن : حدود دو سوم از مبتلایان به این بیماری را زنان کمتر از 25 سال تشکیل داده و علت آنفعالیت بالای جنسی با شرکا جنسی متعدد است.
·        شرکا جنسی متعدد : مهمترین ریسکفاکتور این بیماری ، شرکا جنسی متعدد است و دفعات نزدیکی به تنهایی تقریبا هیچ نقشی ندارد .
·        قاعدگی ( پریود ) : بیماری التهابی لگن در میان زنانی که قاعده نمیشوند ( نظیر یائسگی و حاملگی ) غیر معمول است و شایعترین زمان ابتلا به PID موقع خونریزی قاعدگی ( پریود ) است.
·        مصرف قرص های ضد بارداری : این قرص ها بدلیلداشتن پروژسترون و در نتیجه افزایش غلظت و نفوذپذیری بیشترموکوس دهانه رحم ، خطر PID از گونوکوک را کاهش می دهد در حالی که ابتلا به بیماری التهابی لگن در مصرفکنندگان قرص های ضد بارداری بیشتر به علت کلامیدیا می باشد.
·        سقط : خطرابتلابه بیماری التهابی لگن در سقط خودبخودی 1 درصد و در سقط بهداشتی و تحت نظارت پزشکحدود 10 درصد و در سقط های غیر بهداشتی حدود 30 درصد می باشد.
·        استعمالدخانیات باعث افزایش ابتلا به بیماری التهابی لگن می شود.
علائم:
اگر چه تشخیص بیماری التهابی لگن عمدتا بالینی است اما هیچیک از علائم و نشانهها و نیز یافته های آزمایشگاهی اختصاصی نبوده و میزان موارد مثبت و منفی کاذب آنهابالا است.
شایعترین علامت بیماری درد پایین شکم یا لگن است .درد معمولامبهم و مدوام بوده ولی گاهی ممکن است خصوصیت کرامپی داشته باشد و اکثرا با پریودواضح تر و شدید تر می شود و همچنین ممکن است دردناک باشد .
درد به ندرت هفت روزبه طول می انجامد . خونریزی غیر طبیعی واژینال که اغلب به صورت لکه بینی و یامنوراژی ( خونریزی شدید دوران پریود ) در حدود 40 تا 50 درصد بیماران وجوددارد.
تب فقط در کمتر از یک سوم موارد وجود دارد ( بیشتر در انواع گونوکوکییا بی هوازی ها ) و در انواع کلامیدیایی چندان شایع نیست .
تهوع و استفراغدر بسیاری از افراد وجود دارد.
مهمترین علامت در بیماری التهابی لگن درد دوطرفه لگنی در هنگام معاینه دو دستی لگن است و تقریبا در تمامی بیماران وجود داردهمچنین حرکات رحم و گردن رحم دردناک بوده و در بسیاری از بیماران شواهد عفونت گردنرحم و واژن وجود دارد .
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-9-7 12:58        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ